Egzekucja świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

Kiedy sąd zasądza świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej?

Sąd może orzec świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, gdy odstępuje od wymierzenia kary oraz w przypadkach podanych w ustawie.

Orzeczenie świadczenia jest obowiązkowe w przypadku skazania za konkretne przestępstwa. Tymi przestępstwami są:

 • prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a k.k.),
 • dopuszczenie do ruchu niebezpiecznego pojazdu (art. 179 k.k.),
 • zapewnianie bezpieczeństwa ruchu pojazdów w stanie nietrzeźwości (art. 180 k.k.).

Świadczenie może być zasądzone w kwocie do 60.000 zł. W przypadku obowiązkowego świadczenie będzie ono zawsze nie niższe niż 5.000 zł. W razie skazania za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. będzie wynosiło minimum 10.000 zł.

Co zrobić, gdy sąd zasądził świadczenie na rzecz Funduszu?

Najprostsza odpowiedź brzmi: zapłacić.  Podobnie jak w przypadku grzywny, sąd wzywa do zapłaty świadczenia w terminie 30 dni. Podaje sposób zapłaty i numer rachunku. Numer ten znajduje się również na stronach internetowych sądów.

Co się stanie, gdy nie zapłacimy świadczenia w terminie?

O tym, co się stanie, gdy nie zapłacimy grzywny, pisałam tutaj. W przypadku świadczenia, sprawa wygląda trochę inaczej. Gdy nie zapłacimy, sąd nie może orzec zamiany kary na prace społeczne czy pozbawienie wolności. Kwota ta może być za to egzekwowana przez komornika.

Co zrobić, gdy nie mamy środków na zapłacenie świadczenia?

Gdy nie mamy środków na zapłatę, podobnie jak w przypadku grzywny możemy się ubiegać o rozłożenie świadczenia na raty albo o umorzenie go w całości lub części. Stosuje się tutaj odpowiednio przepisy o grzywnie (o tym więcej tutaj). Pamiętać tylko trzeba, że rozłożenie na raty możliwe jest tylko na okres 1 roku.

Aby uzyskać poradę prawną lub pomoc w zakresie sporządzenia wniosku o rozłożenie na raty lub umorzenie świadczenia lub grzywny, zapraszam do kontaktu.

118 myśli na “Egzekucja świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

 1. Dzień dobry uległem wypadkowi samochodowemu i zostałem osobą niepełnosprawną dostałem wezwanie do zapłaty 5000 zł na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz Pomocy postpenitencjarnej mam pytanie Czy mogę starać się o umorzenie tej kary

  1. Dzień dobry, dziękuję za przesłane pytanie. W sytuacji, gdy z przyczyn od Pana niezależnych nie może Pan uiścić świadczenia na rzecz funduszu, może Pan złożyć wniosek o umorzenie tego świadczenia w całości lub części.

   1. Dzień dobry co mogę zrobić narzeczony dostał 5tys zapłaty. Przebywa już w zk czy jest możliwość umorzenia tej kary

    1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy z kancelarią, postaram się jakoś pomóc.

   2. Mam pytanie odnośnie świadczenia na rzecz funduszu pomocy postpenitencjarnej, mój partner przebywa w zakładzie karnym nie pracuje w zakładzie,ja rozłożyłam jego karę na raty i spłacam, czy można zawiesić spłatę kary do czasu opuszczenia zakładu karnego???

 2. Dzień dobry mam problem zdążyło mi się jechać po alkoholu grozi mi właśnie kara od 5000 tysięcy do 60000 nie mam jak zapłacić takich pieniędzy czy można prosić o spłatę na przykład poprzez pracę społeczne? I co dalej mnie czeka

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz. Minimalna wysokość świadczenia to 5.000 zł. Przede wszystkim proszę poczekać na wyrok. Niestety nie ma możliwości odpracowania tej kwoty, można natomiast składać wniosek o rozłożenie jej na raty.

  1. Dziękuję za komentarz i zwrócenie uwagi. Wniosek, podobnie jak w przypadku grzywny, należy składać do sądu, który wydał wyrok w I instancji.

  2. Dzień dobry dostałem wyrok za jazdę i 5000 tysięcy na fundusz i minęło 5 lat a teraz przyszło mi do zapłaty a nie mam z czego spłacić

   1. Dzień dobry, może Pan spróbować złożyć wniosek o rozłożenie na raty lub częściowe umorzenie z powołaniem na Pana sytuację finansową.

   2. Dzień dobry
    Otrzymałem pismo o posiedzeniu sądu w sprawie wykonania kary pozbawienia wolności. Miałem zawiasy i fundusz ,którego nie zapłaciłem. Czy jeśli wpłacę te pieniądze przed sprawą to Sąd nie odwiesi wyroku? Czy to już za późno?

    1. Dzień dobry, dopóki sąd nie wydał żadnego postanowienia to warto zapłacić. Choć wszystko zależy od okoliczności sprawy, czy nie ma innych podstaw do zarządzenia kary.

 3. Witam chciałbym się dowiedzieć jak napisac wniosek o umorzenie całości lub części kwoty świadczenia na rzecz funduszu bądz rozłożenia na raty.Pozdrawiam Marcin

  1. Dziękuję za komentarz, aby uzyskać poradę prawną lub pomoc w napisaniu wniosku proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, wszelkie potrzebne dane w zakładce „kontakt”.

    1. Witam, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się pomóc w sporządzeniu wniosku o rozłożenie na raty lub o umorzenie.

    2. Mam pytanie odnośnie świadczenia na rzecz funduszu pomocy postpenitencjarnej, mój partner przebywa w zakładzie karnym nie pracuje w zakładzie,ja rozłożyłam jego karę na raty i spłacam, czy można zawiesić spłatę kary do czasu opuszczenia zakładu karnego???

 4. Też mam taką sytuację co jak komornik nie ma ściągnąć tej kwoty pracuje na 1/2 etatu a alimenty komornik mi ściąga i będzie bardzo dlugo

  1. Witam, partner jechał samochodem bez uprawnień dostał 4 miesiące na dwa lata w zawieszeniu, grzywnę i 5.000 tys na pomoc poszkodowanych. Grzywna spłacona w całości. Teraz była rozprawa i Sąd odwiesili te 4 Mc przez to że nie zostało spłacone te 5.000tys czy to jest możliwe?

   1. Dziękuję za komentarz . Brak uiszczenia świadczenia może być podstawą zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności, czyli inaczej, podstawą odwieszenia wyroku. Mają Państwo jednak prawo napisać zażalenie i opisać w nim, że świadczenie nie zostało opłacone z powodu braku środków i trudnej sytuacji materialnej, a nie złej woli. Jest szansa, że sąd drugiej instancji przychyli się do Państwa stanowiska.

 5. Witam mam taką sytuację że nie mamy poprostu z czego zapłacić 4 tys na rzecz funduszu pokrzywdzonym, proszę pomoc w napisaniu wniosku o umorzenie spłaty

  1. Dzień dobry, dziękuję za wiadomość, chętnie pomogę w napisaniu wniosku o umorzenie spłaty, w tym celu prosiłabym o kontakt telefoniczny lub mailowy z kancelarią.

  2. Co jeżeli otrzymałem świadczenie na rzecZ funduszu postpenitencjarnego,ale obok otrzymałem karę pozbawienia wolności bez zawieszenia ,z tym że aktualnie odbywał karę w systemie dozoru elektronicznego,nie zapłacę świadczenia z uwagi na fakt iż tylko ja pracuje o zarabiam najniższą krajową nie stać mnie na spłacanie nawet w ratach ,odobywam Kare już ,co w takim przypadku jeżeli nie zapłacę tego świadczenia

 6. Witam Chciałbym napisać prośbę o rozłożenie grzywny w kwocie 5 tys na raty. Proszę o informację jaki byłby koszt napisania takiej prośby przez Panią Dziękuję

 7. Dzień dobry, dostałem wezwanie do zapłaty 4730 zl w ciągu 30 dni świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy pokrzywdzonym. Jestem na dozorze elektronicznym i prosil bym o pomoc w rozlozeniu na raty.

 8. Witam, dostałem pismo z sądu już o zapłacie 5000 zł na fundusz. Moje pytanie, jaki mam czas o napisanie wniosku z prośbą o rozłożenie tego na spłatę ratalną? Czy jest to 7 dni czy może więcej?

  1. Wniosek można złożyć w każdym momencie, ale zawsze lepiej go złożyć wcześniej, zanim zostanie sprawa przekazana do komornika lub zanim sąd będzie np. chciał zarządzić wykonanie kary wcześniej zawieszonej właśnie ze względu na brak zapłaty.

 9. Witam co zrobic jak rozłożyłi mi 5000 na rzecz fundacji na duze raty po niecale 500 zl 5 dni przed dniem zaplaty orzeslali6mi pismo. Czy jest mozliwosc o ppmniejszenis tych rat? Jestem jedynym zywicielem rodziny i nie mam na chwile obecma by tyle zapłacić a Tu pisze ze nie moga na dluzej niz rok

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, prosiłabym o kontakt telefoniczny lub mailowy z kancelarią, postaram się jakoś pomóc i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

  2. Hej i jak masz jakąś informację. Udało Ci się cos z kara 5 czy sąd może umorzył ci karę czy rozłożył na raty jęli tak to jaka wysokość była. Proszą o odpowiedź

 10. Dzień dobry co mam zrobić dostałem ponaglenie do zapłaty w ciągu 14 dni 5000 na fundusz pokrzywdzonym inaczej sprawa zostanie po przedstawiona sędziemu a nie mam z czego zapłacić

 11. Witam chciałbym zapytać czy jak wogole tego nie zapłacę komornikowi też to czy coś mogą mi za to zrobić oprócz tego że będę miał komornika

  1. Dziękuję za komentarz. Jeżeli pyta Pan o świadczenie pieniężne, to tego nie można zamienić na karę zastępczą. Jeżeli jednak ma Pan np. jednocześnie wyrok w zawieszeniu, to niezapłacenie świadczenia może być podstawą tzw. odwieszenia wyroku, czyli zarządzenia kary pozbawienia wolności.

 12. Dzień dobry, a ile może zabrać z wypłaty,gdy mam na umowie najniższą krajową? Chodzi o niepłacenie opłaty na rzecz ofiar wypadków i podspenitu

 13. Czy jak mojemu partnerowi przyszło że nie zapłacił na rzecz fundacji tego 5000 tys to czy sprawa trafi do komornika i z nim się dogadać co do rat czy pujdzie do zakładu karnego?? Grzywna jest płacona na bieżąco. Wyroku też nie ma w zawieszeniu. Proszę o informację

  1. Jeżeli nie zapłacił tylko świadczenia na Fundusz, to sprawa zostanie skierowana do komornika. Tego świadczenia nie można zamienić na karę pozbawienia wolności.

 14. Dzień dobry, ponawiam pytanie,a ile może zabrać z wypłaty komornik ustawowo,gdy mam na umowie o pracęnajniższą krajową? Chodzi o niepłacenie opłaty na rzecz ofiar wypadków i podspenitu. Nie dostałem kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

  1. Dzień dobry, przy minimalnym wynagrodzeniu nie ma możliwości dokonywania potrąceń, egzekucja zawsze może być jednak skierowana też do innych składników majątku.

 15. Dzień dobry .Kilka lat temu dostałem karę 5000zl nie zapłaciłem jej do dziś i teraz pytanie czy jest możliwość że jeśli będę chciał wyjechać z kraju zostanę zatrzymany na lotnisku?

  1. Dzień dobry, samo niezapłacenie kary nie skutkuje zatrzymaniem w kraju. Może tak się jednak zdarzyć, gdyby orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności. Lub gdyby był Pan ścigany listem gończym w jakiejś innej sprawie.

 16. Witam. sond dał wyrok mi świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. kolegium mi przyszło do zapłaty a na fundusz nie ?

  1. Powinien otrzymać Pan również wezwanie do zapłaty świadczenia. Jeżeli Pan nie otrzymał, polecałabym skontaktować się z sądem.

 17. Witam mam taką sytuację że grzywnę zapłaciłem mam karę 5tys na fudusz. U komornika. komornikowi zapłaciłem 500 zł ale teraz nie mam z czego dalej. straszy mnie że sprawę umorzy i pójdę do odsiadki. Miałem karę tylko grzywny i tych 5 tys. Miałem też druga oddzielną sprawę za prowadzenie na zakazie miałem tylko grzywnę i za drugą grzywnę mam dozur elektroniczny proszę o pomoc

  1. Dziękuję za komentarz, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, postaram się pomóc i udzielić wszelkich informacji.

 18. Witam, w 20016 miałem podobny problem jak większość z osób tutaj piszących 3 msc w zawieszeniu na rok , prawko na 4 lata. Grzywnę zapłaciłem jednak tych 5.000 nie – przebywałem za granicą. Teraz składając papiery w wojsku sprawdzili – wyskakuje, że nadal jestem karany – zatarcie wyroku po 5 latach następuje czy nie zapłacenie tego funduszu to przyczyna tego stanu rzeczy?

 19. Witam, w 2016 miałem podobne „przygody” grzywnę zapłaciłem 3msc/ 1 rok tego funduszu nie płaciłem. Czy po 5 latach nastąpiło już zatarcie wyroku? Bo w systemie coś widnieje ale nie wiem czy to to? Pozdrawiam

  1. Jeżeli świadczenie nie zostało zapłacone, to nie nastąpiło jeszcze zatarcie skazania i wpis powinien widnieć w rejestrze karnym.

 20. Witam serdecznie Pani Mecenas,
  pisze z zapytaniem czy mogę ubiegać się o umorzenie świadectwa pieniężnego na rzecz Funduszu Pokrzywdzonych ? Jestem aktualnie studentem niepracującym, mam na głowie mieszkanie i inne wydatki. Dostałem dodatkowo grzywnę w wysokości 1000 zł. Czy mogę się w ogóle ubiegać o takie umorzenie tych 5000 zł ?
  Z góry dziękuje 🙂

  1. Dziękuję za komentarz, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, postaram się pomóc i udzielić wszelkich informacji.

 21. Mam pytanie czy jak odsiedziałem 4 miesiące bo dostałem to za jazdę pod wpływem i nie zapłaciłem 5 tys na na ten fundusz a komornik już się wziął do roboty a nie mam nic w zawieszeniu to jak nie zapłacę sąd a on napiszę do sądu może mi grozić odsiadka

  1. Nie ma możliwości zamiany świadczenia na fundusz na karę pozbawienia wolności. Jeżeli kara pozbawienia wolności została odbyta w całości zgodnie z wyrokiem, to dalsza „odsiadka” z tego tytułu nie powinna grozić.

 22. Witam serdecznie, co w przypadku nie zapłacenia świadczenia a zatarciem skazania? Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 4 lata, 3000zł grzywny i 5000zł na fundusz. Grzywna została spłacona w całości zakaz prawie się już kończy, tylko świadczenie 5000zł nie zostało zapłacone. Czy jak zakaz dobiegnie końca to będę się mógł starać o świadectwo niekarlności? Czy jednak konieczne jest zapłacenie świadczenia?

  1. Skazanie nie zatrze się dopóki nie nastąpi przedawnienie świadczenia. Dlatego lepiej byłoby zapłacić.

 23. Dzień Dobry, sąd rozłożył mi na raty fundusz i grzywnę. Płaciłam regularnie tylko przy trzech ratach nie napisałam tytułu. Czy to wpłynie i wszystko będzie okej? Czy dzwonić i wyjaśniać sprawę?

 24. Dzień Dobry, mam rozłożoną grzywnę i fundusz pokrzywdzonym na raty. Wpłacam regularnie, ostatnie 3 raty były wpłacone bez tytułu dłużnika. Co w takiej sytuacji? Trzeba dzwonić i wyjaśniać czy każdy ma indywidualny numer rachunku i jest wszystko okej?

  1. Numer rachunku jest jeden dla sądu, z ostrożności można zadzwonić i wyjaśnić. Na pewno należy trzymać potwierdzenia dokonania przelewów, żeby w razie wątpliwości okazać je w sądzie.

 25. Dzień dobry.
  Syn przebywa od dwóch lat w więzieniu i będzie tam przebywał jeszcze ponad dwa lata.. Sąd rejonowy wyznaczył komornika sądowego do ściągnięcia zasądzonego Świadczenia na rzecz funduszu w kwocie 10000 zł. Syn nie ma żadnego majątku ani żadnych rzeczy wartościowych. W więzieniu wykonuje prace jakie uda mu się tam otrzymać płatne częściowo i nieodpłatne. Komornik dostarczył mu do wypełnienia formularz o posiadaniu czegoś co mogło by być zajęte na rzecz w/w świadczenia a jak wspomniałem on nic nie posiada. Czy w takich sytuacjach jest to świadczenie umarzane bo nie ma możliwości spłacenia ani na raty ani po przez pracę społeczną. Od dwóch lat przychodzą powiadomienia na adres zameldowania gdzie on od 12 lat nie przebywa nawet. Obecnie właśnie otrzymał pismo o wpisaniu i odesłaniu stanu posiadania do komornika sądowego. Czy takie świadczenie w takich sytuacjach nie podlega przedawnieniu i umorzeniu. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że po wyjściu nadal będą komornicy go nękać i start w normalne życie będzie bardzo utrudnione. Bardzo dziękuje za odpowiedz.
  Jerzy F.

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy bezpośrednio z kancelarią, postaram się jakoś pomóc.

   1. Witam. Czy można napisać prośbę o umorzenie zapłacenia na fundusz kwoty 10000 zł. A gdy sąd się nie zgodzi na umorzenie można drugie pismo napisać o rozłożenie na raty?

    1. Witam, można napisać. Jeżeli potrzebuje Pani pomocy w sporządzeniu takiego pisma, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią.

 26. to dziwnie mi napisali
  „w przypadku braku zaplaty we wskazanym terminie zostanie wszczete postepowanie w przedmiocie zarzadzenia kary pozbawienia wolnosci po przeprowadzeniu postepowania egzekucyjnego ktorego kosztami zostanie pan dodatkowo obciazony”
  swiadczenie pieniezne 5000,zostalo do zaplacenia 1900,rozumiem ze komornik ale pozbawienie wolnosci?
  za grzywne 600(juz 500 z 4500) tymczasem wszczecie postepowania egzekucyjnego
  z tego co tu przeczytalem to cos tu sie nie zgadza,prosil bym o krotka odpowiedz

 27. Dzień dobry mąż odsiaduje wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności i drugi ma na cztery miesiące przyszło mu do zakładu karnego pismo od komornika że zajmuje mu konto na wypiske czy mąż może dostać więcej odsiadki za niezapłacone świadczenie na fundusz osobom pokrzywdzonym ma do zapłacenia 4,500tys

 28. Witam.dostalem 10000 tys na rzecz poszkodowanych,lecz nie stać mnie na spłatę.pracuke na 1/4 etatu potracane mi też jest 300 z wypłaty za alimenty.jestem osoba niepełnosprawna znaczny stopień.mieszkam z konkubiną.co mam zrobic

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i znaleźć jakieś rozwiązanie w Pana sytuacji.

 29. Witam, 23 listopada 2022 dostałem pismo z sądu o wyroku nakazowym w związku z jazdą pod wpływem. Niestety nurtuje mnie kwestia formy zapłaty. W piśmie oczywiscie sąd skazuje mnie na grzywnę, fundusz oraz koszty sądowe ale nic poza drobnymi kruczkami i oskarżeniem z komendy nie ma. Tzn. żadnych numerów konta oraz terminu płatności. Co w takim wypadku? Czekać na kolejne pismo z danymi do wpłaty czy wyjaśniać w sadzie? Bo mam wrażenie, że to jakby informacja, aby móc się jeszcze odwołać od decyzji sądu? Mam już i tak nerwy zszargane swoim głupim błędem ale nie chce kolejnych kłopotów w sprawie komorniczej czy tego typu. Pozdrawiam

  1. Dzień dobry, po uprawomocnieniu wyroku nakazowego powinno do Pana przyjść pismo z wezwaniem do zapłaty, terminem płatności oraz numerami rachunków bankowych. Numery rachunków bankowych znajdują się również na stronach internetowych sądów.

   1. Przyszło uprawomocnienie wyroku, ale niestety nic poza tym nie otrzymałem. W sumie to praktycznie to samo co dostałem wcześniej. Więc podejrzewam, że muszę pytać w sądzie o dane do przelewów prawda? Wiem, jaka jest obecnie sytuacja sądownicza, ale człowiek chce uregulować koszty dla swojego spokoju a tu takie kwiatki, że za chwilę dostanę pismo komornicze bo sąd pokpił swoje…

    1. W takim razie faktycznie warto zadzwonić do sądu. Numery rachunków są też na stronach internetowych sądów, w przelewie warto napisać swoje dane i sygnaturę sprawy.

 30. Witam
  Podobna sprawa jak innych na tej stronie ,wyrok 2020 r.:
  -6 miesięcy prac społecznych (odrobione)
  -10.000 zł. na rzecz „Funduszu pokrzywdzonych i pomocy postpenitencjarnej”
  -6 miesięcy pozbawienia wolności (warunkowe zwolnienie po 2 miesiącach)
  Sprawę niedawno przejął komornik, pisałem o raty do komornika ale w odpowiedzi
  skierował mnie do wierzyciela. Z tego co wyczytałem w Pani odpowiedziach spłacać nie można dłużej niż rok, nie wiem czy Mi się uda .
  Pytanie : Czy sąd może te 4 miesiące warunku które dostałem wrócić , odwiesić … ?

  1. Dzień dobry, wniosek o rozłożenie na raty należy kierować do sądu, a nie do komornika. Co do warunkowego przedterminowego zwolnienia to może ono być odwołane w okresie próby i w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Jest Pan jednak pewien, czy to aby na pewno było warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia kary? Bo to się orzeka dopiero po odbyciu połowy kary (nie jest zatem możliwe po 2 miesiącach z 6).

 31. Wow, ten artykuł to naprawdę świetne źródło wiedzy. Bardzo doceniam autora za jego staranne badania i klarowną prezentację informacji. Na pewno przeczytam go jeszcze raz, aby dokładnie zapamiętać wszystkie cenne wskazówki!

 32. Dzień dobry! Szanowna Pani wspomniała, że istnieje przedawnienie sprawy za Niezapłacony środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz PP. Grozi to wpisaniem do ewidencji karalności. Za ile lat jest przedawnienie takiej sprawy sprawy i zatarcie w rejestrze karnym?
  Dziękuje za odpowiedź. Waldemar.

  1. Dzień dobry, każde skazanie jest wpisywane do ewidencji karalności, nie tylko, gdy świadczenia nie są regulowane. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu, telefonicznego lub mailowego, postaram się udzielić Panu porady prawnej.

 33. Dzień dobry. A czy mogłaby pani mi naprzyklad odpowiedzieć na takie pytanie ? Raty za fundusz zostały rozłożone na rok A ja w tych ratach mam że 4 miesiące zaległości czego mogę się spodziewać ? Lub jak się ratować ?

  1. Dzień dobry, konsekwencje zależą od tego, jaka to była grzywna. Zapraszam do kontaktu z kancelarią, porozmawiamy, czy jest możliwość jakiegoś ratunku.

 34. Witam, dostałam z sądu pismo z danymi do zapłaty grzywny i kosztów sądowych. Mam jeszcze wpłacić 5000 na fundusz penitencjarny jednak tu nie przyszło żadne pismo gdzie i jak to wpłacić. Czy mam czekać dalej na to pismo czy samej szukać danych do przelewu? Pozdrawiam

 35. Witam. Partnerowi rozłożyli na raty 10000zl , obecnie przebywa w zakladzie karnym rata wynosi 820zl, czy jest możliwość zawiesic spłatę do póki nie wyjdzie ?

 36. Dzień dobry Pani! Mam niezapłacony środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz PP 5000zł. Ponieważ niedawno podjąłem pracę to nie miałem możliwości spłacać dług. Wczoraj przyszło pismo o wszczęciu egzekucji +500zł. dla komornika.
  Mam jedno pytanie: czy mogą komornicy wejść na konto emeryta – mojej matki, gdyż ja jestem dłużnikiem i moja pensja jest przelewana na jej konto ?
  Dziękuję za odpowiedź.
  Władek.

  1. Dzień dobry, komornik może zająć Pana wynagrodzenie i wtedy to pracodawca będzie mu przelewał odpowiednią kwotę, nie powinien natomiast zajmować konta Pana matki, jeżeli nie figuruje Pan tam jako posiadacz.

 37. Witam mam pytanie odnośnie grzywny mam wyznaczony termin spłaty raty do 25 dnia każdego miesiąca. Moje pytanie tyczy się tego jak zrobiłem przelew 25 po godzinie 20 i w potwierdzeniu jest data przelewu 25, a księgowanie nastąpi następnego dnia czy to już jest niedopełnienie terminu w spłacie zobowiązań IA?

 38. Dzień dobry! Dotyczy kwoty 5000 zł na Fundusz. Mam sprawę u komornika. Czy mogę wpłacić całość bezpośrednio na konto sądu, żeby nie płacić dodatkowo komornikowi? Jak zawrzeć umowę/ugodę z sądem i zamknąć egzekucję komorniczą?

 39. Dopełniam do poprzedniego pytania.
  Mój dług dotyczy kwoty 5000 zł na rzecz Funduszu. Mam pismo od komornika o egzekucji. Nie mam dochodów ani majątku. Moja matka załatwia kredyt na w/w kwotę, żebym ja szybko spłaciłem dług.
  1. Czy mogę wpłacić całość bezpośrednio na konto sądu, żeby nie płacić dodatkowo komornikowi? 2. Czy mogę/muszę zawrzeć umowę/ugodę z sądem/wierzycielem/ i zamknąć egzekucję komorniczą?
  Proszę o poradę prawną – jak to załatwić najszybciej i najtaniej?
  Dziękuję.

 40. Dzień dobry Pani!
  Parę dni temu przyszło na Nazwisko mojego syna zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, która dotyczy długu na rzecz Funduszu. List polecony odebrałam ja osobiście, bo nie wiedziałam dokładnie co to jest. Syn obecnie nie mieszka ze mną, dawno jest wymeldowany. Po zapoznaniu z treścią listu dowiedziałam się o co chodzi i od razu pojechałam do Kancelarii komorniczej i powiedziałam, że syna nie ma i dawno nie mieszka pod tym adresem. Pani komornik powiedziała, że muszę mieć od syna upoważnienie, żeby działać w jego imieniu. Pytanie: jak to ma wyglądać tak naprawdę?
  I ten fakt, że to JA odebrałam list do syna, zwalnia GO od otrzymania przez niego tego listu?.. tym bardziej, że tu nie mieszka. Co dalej??
  P.S. Waldemar, co prosi u Pani poradę – to jest mój syn, i to JA chcę wziąć kredyt, żeby spłacić 5000zł. komornikom. Dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry, doręczenie będzie skuteczne tylko gdy odbierze dorosły domownik, jeśli syn z Panią nie mieszka, to nie powinna Pani nic odbierać.

 41. Witam,mam takie pytanie.Napisalam do Sądu o raty na rzecz funduszu,rozłożyli po 416zl,ja chciałam po sto,bo to nie jedyna grzywna.Zanim otrzymałam odpowiedź, zapłaciłam pierwszą ratę.Niestety przyszedł lisy i odmowa Sądu. Co jeśli będę płacić regularnie jakieś tam kwoty,lecz nie 400zl bo mnie nie stać..a minie okres 12miesiecy a grzywna nie będzie jeszcze spłaconaw calosci?

  1. Jeśli grzywna nie będzie spłacana może być wszczęte postępowanie egzekucyjne lub sąd może wszcząć postępowanie w sprawie zamienienia grzywny na karę zastępczą. Wówczas należy jednak przedstawić swoje dowody wpłat i wyjaśnić dlaczego wpłaty są takie niskie.

   1. Dzień dobry, chciałam się zapytać ile kosztuje u Państwa wniosek na umorzenie zapłaty na rzecz funduszu poszkodowanych w wypadku ?

    1. Dzień dobry, koszty zależne są od stanu faktycznego oraz tego, czy potrzebuje Pan zastępstwa przed Sądem czy tylko porady w zakresie wniosku. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu, postaram się pomóc.

 42. Witam,jeszcze jedno pytanie.Właśnie mija rok od zabrania prawa jazdy (z 3lat) przyszło mi pismo ,ze mam miesiąc czasu na zrobienie kursu reedukacyjnego i badań lekarskich (na moj koszt).Niestety nie wyrobię się z tym w ciągu miesiąca.Napisze pismo żeby dali mi więcej czasu ,ze względu na długość kary .Co jeśli się nie zgodza? Czy będę mieć później problemy z otrzymaniem prawa jazdy? Co za to grozi?

 43. Witam. Partnerowi rozłożyli na raty 10000zl , obecnie przebywa w zakladzie karnym rata wynosi 820zl, czy jest możliwość zawiesic spłatę do póki nie wyjdzie ? Rozłożone ma na 12 miesięcy.. to jeżeli teraz by nie spłacał tylko dopiero jak wyjdzie z zakladu. Rok minie w lipcu a on wychodzi w kwietniu. Jeżeli wszystko spłaci do lipca to będzie dobrze. ?

 44. Witam serdecznie.
  W 2021 roku dostałem grzywne
  Której nie zapłaciłem po czym prawdopodobnie dostałem prace społeczne o których nie wiedziałem.
  A teraz dostałem karę pozbawienia wolności .
  Pytanie moje czy w momencie zapłaty wyżej wymienionej grzywny Sąd uchyli Wyrok?

  1. tak, od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.

 45. Dzień Dobry
  Miałam 8 dni temu sprawę w sądzie 178 z 4 , pare lat temu miałam z jedynką. Sąd dożywotnio zabrał mi prawo jazdy czy tu jest już recydywa? I czy odpis Wyroku przyjdzie samodzielnie pocztą czy muszę składać Wniosek?
  Pozdrawiam

 46. Dzień dobry. Partner ma do spłaty 5tyś zadłużenia na fundusz pomocy pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarnej. Niestety nie spłaca od 9 miesięcy nic ponieważ tu jest ciężka sytuacja finansowa. Pracuję od niedawna ale na czarno zarabia marne gorsze. Co w takiej sytuacji? Czy można pisać o umorzenie tego długu?

  1. Jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na zapłacenie świadczenia, a dodatkowo jest niezawiniona przez stronę i nie ma widoków na jej poprawę, można ubiegać się o jego umorzenie.

 47. Dzien dobry,

  Tata dostał samo wezwanie bez wyroku – w jakim terminie można prosić o częściowe umorzenie lub rozłożenie na raty? W pouczeniu nic o tym nie ma.

  1. Dzień dobry, co rozumie Pan przez samo wezwanie bez wyroku? Wniosek o rozłożenie na raty lub umorzenie można składać w każdym czasie.

 48. Dzień dobry dostałem wezwanie do zapłaty 5000zl na Fundusz,ale rozprawę miałem w 2014 roku która mi zasadziła zapłatę i sąd upomniał się pod koniec grudnia 2023 i zapłatę, i chciałem się zapytać czy się to nie przedawniło?

 49. Witam jechałem po alkoholu dostałem do zapłaty świadczenie pieniężne w wysokości 5000 na pokrzywdzonych kończą mi się zawiasy i dostałam pismo że jeżeli nie zapłacę to trafię do więzienia na t miesięcy mam dwójkę dzieci 5 i 4 latka i męża ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy mogą nie zamknąć

  1. Jeśli świadczenie nie było płacone, a wyrok jest w zawieszeniu, to faktycznie sąd może zarządzić jego wykonanie. Dlatego aby tego uniknąć, najlepiej wyjaśnić sądowi swoją sytuację i fakt, że niepłacenie nie wynikało ze złej woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *