Kiedy przedawnia się grzywna?

W artykule o grzywnie (dostępnym tutaj), pisałam, co zrobić, gdy zostanie orzeczona kara grzywny. Wobec licznych zapytań, warto wyjaśnić, co zrobić, jak się grzywny nie płaciło. A nikt jej też nie egzekwował. Ani nie zamienił jej na karę zastępczą. Czyli po jakim czasie nie trzeba jej płacić w ogóle.

Przedawnienie wykonania kary

Wykonanie kar ulega przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego terminu kara nie może być już wykonana. Skazany nie dostanie wezwania do zakładu karnego lub nie będzie mógł przyjść komornik, żeby egzekwować grzywnę.

Kary mają różne terminy przedawnienia.

 • kara pozbawienia wolności przekraczająca 5 lat przedawnia się po 30 latach,
 • kara pozbawienia wolności krótsza niż 5 lat przedawnia się po 15 latach,
 • pozostałe kary przedawniają się po 10 latach.

Z powyższego wynika, że grzywna przedawnia się po 10 latach. W takim samym terminie przedawniają się środki karne, środki kompensacyjne oraz przepadek.

Termin liczy się od uprawomocnienia wyroku.

Wstrzymanie biegu przedawnienia

Pamiętać należy, że okres przedawnienia niekiedy ulega wstrzymaniu i nie biegnie.

Przede wszystkim okres przedawnienia wstrzymuje się, jeżeli skazany uchyla się od wykonania kary. Wstrzymanie jednak nie może przekroczyć 10 lat.

Bieg przedawnienia wstrzymuje też wykonywanie kary pozbawienia wolności. Jest to o tyle zrozumiałe, że w przeciwnym razie, w przypadku odbywania jednej długiej kary pozbawienia wolności, mogłyby się przedawnić inne kary.

Warto też wspomnieć, że terminy przedawnienia obecnie zostały wstrzymane w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Przepis art. 15zzr1 ustawy covidowej stanowi, że:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Wstrzymane są zatem wszystkie terminy, niezależnie do tego, czy ktoś się ukrywa czy nie. Okresy przedawnienia we wszystkich sprawach wydłużą się o okres epidemii i kolejne 6 miesięcy.

Które kary się nie przedawniają?

Ustawodawca postanowił, że kary za niektóre czyny nie ulegają w ogóle przedawnieniu. Dotyczy to:

 • zbrodni przeciwko pokojowi,
 • zbrodni przeciwko ludzkości,
 • przestępstw wojennych,
 • umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Przedawnienie kary za wykroczenie

Kodeks wykroczeń przewiduje odmienne terminy przedawnienia kar za wykroczenia. W przypadku wykroczeń orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Jeżeli zatem została wymierzona grzywna za wykroczenie, to przedawnia się nie po 10, a już po 3 latach.

Aby uzyskać pomoc prawną lub dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

3 myśli na “Kiedy przedawnia się grzywna?

 1. Dzień dobry,
  Małżonek dopuscil się wykroczenia jadąc pod wpływem alkoholu. Sąd wydał wyrok grzywny , która dopiero teraz została nakazana do zapłaty bądź zamiennie areszt. Wykroczenie było 3 lata temu. Czy czasami ta grzywna nie uległa przedawnieniu? Co możemy zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam.

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy z kancelarią, postaram się jakoś pomóc.

 2. Jakis czas temu wykonując przewóz osób, miałam zatrzymanie obywatelskie przez taxowkarzy razem ze skarbówką i ITD. Dostałam mant ze skarbówki za niewydanie paragonu – 300, który zaplacilam, a po jakims w czasie skarbówka weszła mi na konto blokując 15 000 zł, których oczywiście nie miałam. Pewnie za jazde bez licencji, chociaz nie dostałam żadnej informacji w tej sprawie. Czy taki dług tez sie przedawnia i jezeli tak, to kiedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *