Czym można jeździć, mając zakaz prowadzenia pojazdów?

Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów?

W wyroku karnym sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Ma to miejsce, gdy skazuje osobę za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Nie każde jednak skazanie za wypadek komunikacyjny musi się wiązać z orzeczeniem zakazu. Sąd może orzec zakaz tylko, jeżeli dalsze prowadzenie pojazdu przez daną osobę stwarza zagrożenie dla ruchu.

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jest obowiązkowy w razie skazania za następujące przestępstwa:

 • niestosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego (art. 178b k.k.),
 • prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień (art. 180a k.k.),
 • niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów (art. 244 k.k.).

Obowiązkowy zakaz na co najmniej 3 lata dostaniemy za:

 • kierowanie w stanie nietrzeźwości,
 • kierowanie pod wpływem środka odurzającego,
 • zbiegnięcie z miejsca zdarzenia po wypadku.

Czego dotyczy zakaz prowadzenia pojazdów?

W wyroku sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju. Oznacza to, że sąd może np. zakazać prowadzenia pojazdów tylko jednej kategorii.

Najczęściej jednak sąd zakazuje prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Co to oznacza?

Termin „wszelkie pojazdy mechaniczne” oznacza każdy – bez względu na różnice – rodzaj pojazdów mechanicznych. Pojazdem mechanicznym jest pojazd wprawiany w ruch przez umieszczony w nim silnik (niezależnie od jego rodzaju: spalinowy, gazowy, elektryczny lub parowy). Pojazdem niemechanicznym jest natomiast ten, którego źródłem napędu jest siła kierującego lub zwierząt. Nie są więc one wprawiane w ruch za pomocą silnika.

Za pojazd mechaniczny należy więc uznać:

 • pojazdy samochodowe,
 • maszyny rolnicze,
 • motocykle,
 • skutery,
 • lokomotywy kolejowe,
 • samoloty,
 • helikoptery,
 • statki wodne i inne,
 • pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy).

Mając zakaz, nadal możemy jednak prowadzić pojazdy niemechaniczne takie jak: zaprzęgi konne, rowery, łódź wiosłowa, balon, kajak, statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów. Nie są w ogóle pojazdami, ze względu na brak cech konstytutywnych pojazdu, łyżwy i rolki.

Nie stosując się do zakazu prowadzenia pojazdu, narażamy się na odpowiedzialność karną za przestępstwo (o czym można przeczytać tutaj).

Warto pamiętać jednak, że mając orzeczony zakaz, można ubiegać się o wcześniejsze skrócenie środka (o czym była mowa tutaj) lub o blokadę alkoholową (o tym więcej tutaj).

Aby uzyskać pomoc prawną lub dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

78 myśli na “Czym można jeździć, mając zakaz prowadzenia pojazdów?

 1. Dzien dobry,
  Czy motorwer (tak jest zarejestrowany w dowodzie rej.) elektryczny o poj. ospowiadajacej 49cm3 jest pojazdem mechanicznym czy niemechanicznym?
  Artykuł wymienia tylko motocykle i skutery.
  Bardzo prosze o odpowiedz.
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję za komentarz. Jeżeli porusza się za pomocą silnika elektrycznego, jest pojazdem mechanicznym.

 2. Witam. 20.05.22.zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli motocyklem na którego nie mam kategori A i moje pytanie jest czy zatrzymają mi kategorie B

  1. Dziękuję za komentarz, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, postaram się pomóc i udzielić wszelkich informacji.

 3. Witam, niedawno otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czy rower elektryczny nabyty w sklepie, nie modyfikowany bez żadnych manetek, zgodny z normami UE. Oraz posiadający tylko silnik elektryczny wspierający rowerzystę. ( Tutaj chyba jest 25 km/h ), jest pojazdem mechanicznym? Czy posiadając taki zakaz mogę jeździć rowerem elektrycznym? Jak wygląda to w świetle prawa?

  1. Jak zostało wskazane w artykule nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.

 4. dobry wieczór, kilka lat temu dostałem dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych natomiast 2 lata temu zostałem zatrzymany (byłem trzeźwy). Sąd wymierzył. mi karę 5 lat zakazu mimo, iż wiedział, że mam dożywotni zakaz. Czemu miało to służyć?

  1. Dzień dobry, w niektórych przypadkach orzeczenie zakazu jest obowiązkowe, nawet gdy wcześniej orzeczono dożywotni zakaz. Poza tym proszę pamiętać, że w przypadku dożywotniego zakazu można wystąpić o wcześniejsze uznanie za wykonanie, środki karne zaś podlegają łączeniu w ramach wyroków łącznych.

 5. Witam, dziś otrzymałem pocztą wyrok za prowadzenie motocykla bez kategorii A. Oczywiście byłem trzeźwy:) To była rutynowa kontrola, pojazd sprawny, prawo jazdy z wieloma kategoriami….
  Kara to 1500 PLN+220 kosztów sądowych oraz 10 miesięcy zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych! Codziennie pokonuję dystans 100 km do pracy! Co mogę zrobić, żeby móc prowadzić samochód osobowy??

  1. Dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się pomóc i znaleźć jakieś rozwiązanie.

  1. Zakaz dotyczy pojazdów mechanicznych, a to są tylko te wyposażone w silnik. Rower nie posiada silnika, więc spokojnie można nim jeździć.

  1. Dziękuję za komentarz i podsunięcie ciekawego zagadnienia. Myślę, że będzie to przedmiotem następnego wpisu, więc proszę obserwować stronę.

 6. W lipcu zostałem zatrzymany jadąc rowerem do kontroli trzeźwości i niestety miałem 0,3 w wydychanym. Dostałem zakaz na pół roku. I teraz moje pytanie brzmi czy zwykłym skuterem mogę się poruszać? Wolę zapytać niż ryzykować 🙂

 7. Dobry wieczór.
  Czy latanie dronem o wadze poniżej 250g wpisuje się w zakres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Dzień dobry, dziękuję za ciekawy komentarz, myślę, że warto będzie kiedyś na ten temat napisać odrębny artykuł. Póki co zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 8. Czy mając zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok wydany przez Polski Sąd, posiadając prawo jazdy zagraniczne, można za granicą Polski się poruszać?

  1. Prowadzenie pojazdu za granicą, gdy ma się zabrane prawo jazdy będzie przedmiotem kolejnego wpisu, więc zapraszam do obserwowania bloga.

 9. Po jakim czasie mogę ubiegać się o skrócenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych gdy zostały mi zabrane za jazdę pod wpływem alkoholu

 10. Witam
  Od kiedy po zakazów prowadzenia pojazdów nie można już jeździć ?
  Chodzi mi czy wyrok musi się uprawomocnić czy już od dnia zakazu sądowego on obowiązuje .

  1. Co do zasady od uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli wcześniej zostały zabrane prawo jazdy, to od momentu zatrzymania prawa jazdy.

   1. Witam mój były partner ma zakaz prowadzenia pojazdów przez nie płacenie alimentów czy może się poruszać autem dwuosobowym na dowód osobisty ?

    1. Dzień dobry, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 11. Witam.
  Mam podobny problem jak wyżej.
  Jeszcze nie mam wyroku Sądu, i jeszcze nie dostałem wezwania na Komendę w sprawie.
  Mianowicie, kilka dni temu, przy rutynowej kontroli miałem 0,14. Policjant powiedział, że od tej chwili mam zatrzymane prawo jazdy i mam oczekiwać na wezwanie w sprawie. Czy do wyroku skazującego mogę jeździć samochodem do pracy?

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pana pytania.

 12. Mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 17 marca 2022 czy mogę jeździć po lasach quadem czy buggy wiem ze za wiazd do lasu można dostać mandat do 500zł oraz czy jest szansa na skrócenie wyroku?

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 13. dzień dobry otóż sprawa wygląda tak że utraciłem prawko na pięć lat za każde pod wpływem alkoholu i utraciłem na 5 lat na wsztko za brali. teraz złapali na quadzie i dobili 3 lata jestem inwalidą 1 grupy a dzięki temu wyrok popadłem w silną depresjne i reszta cukrzyca marskoś wątroby trzustka jazda była dla mnie czymś przez 11lat było zawodowe czy mam jakąś szanse

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i znaleźć jakieś rozwiązanie.

 14. Witam jazda pod wpływem wykazała 0.32 promila przez alkomat mam prawo jazdy kat B i T. Strączek prawo do kierowania na wszystkie kategorię . Akurat kierowałem samochodem osobowym

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

  1. Dzień dobry, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na Pana pytania.

 15. Czy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi odnosi się do dróg publicznych i stref zamieszkania, czy miejsce jest bez znaczenia i dotyczy samego poruszania się? Czyli na przykład na własnej działce lub prywatnej drodze?

  1. Dzień dobry, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się odpowiedzieć na Pana pytania.

 16. dobry wieczór, 2 lata temu dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata. natomiast miesiąc temu zostałem zatrzymany (byłem trzeźwy). Co za to będzie? Dziekuje

  1. Dzień dobry, w takiej sytuacji najprawdopodobniej zostanie wszczęte postępowanie karne o czyn z art. 244 k.k., czyli o niezastosowanie się do zakazu. Grozi za to od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności, sąd orzeka też dalszy zakaz prowadzenia pojazdów.

 17. Witam . Czy mając dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi mogę się poruszać ciągnikiem rolniczym po polu czy lesie ?

  1. Dzień dobry, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, postaram się udzielić wyczerpującej porady prawnej.

 18. Dzień dobry! Czy mając uprawnienia na ładowarki budowlane, a mając zakaz sądowy poruszania się pojazdami mechanicznymi to mogę pracować tymi maszynami w pracy na budowie?

  1. Witam, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, mailowego lub telefonicznego, postaram się udzielić wyczerpującej porady prawnej.

 19. witam mam takie pytanie , niedawno temu bo jakieś dwa tygodnie spalił mi się microcar a ja jestem urodzony w latach siedemdziesiątych ,i zapewniano mnie że nie potrzebuje żadnych uprawnień do pradzenia takiego pojazdu co mam teraż zrobić gdzie się udać o pomoc nigdy niezłamałem żadnych przepisów a potraktowano mnie ja zwykłego przestępcę a żyje już 50lat wniosek został skierowany do sądu czy policjanci mieli prawo mi wystawić mandat bez wcześniejszego pouczenia ustnego i czym mam eraż dojeżdżać do pracy i czy muszę zdawać egzamin na AM ,i czy jest jakaś furtka w przepisach bym mógł uzyskać prawo jazdy AM bez egzaminu i czy rowerem moge się poruszać proszę o podstawę prawną pozdrawiam

  1. Dzień dobry, proszę o bezpośredni kontakt z kancelarią – telefoniczny lub mailowy, będzie mi łatwiej ustalić stan faktyczny oraz udzielić porady prawnej.

 20. Witam mam odebrane prawo jazdy kategorii B i C trzy razy złamałem zakaz No i sąd wydłużył mi karę do dwóch lat teraz pytanko Czy mogę na jakieś niższej kategorii jeździcie autami małymi jakieś A2 czy jakoś tak się nazywa to prawo jazdy

  1. Witam, to zależy, czy dostał Pan zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, czy tylko określonych kategorii.

 21. Witam mam zakaz na wszystkie kategorie mechaniczne,czy mogę jeździć hulajnoga-e?, minęła połowa zakazu co muszę zrobić ? Aby się poruszać np skuterem?

  1. Aby znów móc jeździć należałoby wystąpić o uznanie środka karnego za wykonany, o ile oczywiście wystąpią do tego przesłanki. Jazda pomimo orzeczonego zakazu, nawet gdy minęła połowa okresu, na jaki został wydany, jest przestępstwem.

 22. Cos Pani mecenas wprowadza nas w bląd. Ja mam zakaz i przeszukalem caly internet i hulajnoga elektryczna nie jest pojazdem SILNIKOWYM, nawet te nienormatywne. Ostatnio napotkalem patrol Policji i tez mowiono mi,ze moge jezdzic i to nie jest mechaniczny ani silnikowy pojazd. Oczyswiscie podjechalem do nich na hulajnodze.

  1. Prawdę powiedziawszy, kodeks karny nie zawiera definicji pojazdów mechanicznych, w tym zakresie można się tylko posiłkować orzeczeniem Sądu Najwyższego, które mówi, że „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest każdy pojazd drogowy czy szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower”. Hulajnoga niewątpliwie posiada silnik i jest nim napędzana. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, hulajnoga już nie jest pojazdem mechanicznym. Ustawy tej jednak nie stosuje się wprost do prawa karnego. Na chwilę obecną nie znalazłam orzeczenia sądu, który by się w tej materii jasno wypowiedział, może właśnie dlatego, że Policja uznaje, że można jeździć i nie kieruje spraw do sądu.

 23. Dobry wieczór zabrano mi prawo jazdy według nowych przepisów na 6 lat miałem 1.5 promila jechałem autem osobowym wjechałem do rowu nikomu nic się nie stało ale zostało zabrane mi prawo jazdy na wszystkie kategorię czy jest możliwość odzyskania prawo jazdy kat C

  1. Dzień dobry, jeżeli orzeczono zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, to po uprawomocnieniu wyroku nie można ingerować już w jego treść, można ewentualnie próbować ubiegać się o skrócenie tego okresu.

 24. Mam orzeczony sądownie Zakaz Prowadzenia Pojazdów Mechanicznych Na Zawsze.
  Czy możliwe jest wystąpienie do sądu o złagodzenie kary i możliwość zdobycia uprawnień do poruszania się ciągnikiem rolniczy z przyczepą. Tylko ciągnikiem rolniczym z przyczepą. Reszta bez zmian…

  1. Co do zasady środek orzeczony dożywotnio może być uznany za wykonany po 15 latach. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu, postaram się pomóc i znaleźć jakieś rozwiązanie.

 25. Szanowna Pani
  W m-cu kwietniu 2012 roku przestała obowiązywać mnie odbyta kara 3 letniego zakazu prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych. Ze względów zdrowotnych nie będę ubiegał się o odzyskanie prawa jazdy. W związku z tym, czy mogę kierować skuterem do 50 cm?
  Z poważaniem

 26. Dzień dobry, potrzebuję waszej pomocy, jestem z Ukrainy, posiadam ukraińskie prawo jazdy i otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce za przekroczenie (3 miesiące) oraz jazdę bez prawa jazdy (rok pozbawienia art.94 s.3, zapomniałem prawa jazdy w strona główna) Czy mogę prowadzić samochód w innych krajach UE.
  Czy deprywacja w Polsce obowiązuje w innych krajach? dziękuję bardzo, miłego dnia

 27. Dobry dzień. Mam zakaz prowadzenia pojazdów przez 6 miesięcy. Zmieniam miejsce pracy i zamieszkania, odległość 600 km. W drodze wyjątku, czy mogę przejechać ten dystans i co może się ze mną stać, jeśli zatrzyma mnie policja?

  1. Niestety orzeczone zakazy nie przewidują wyjątków i nie stosując się do zakazu popełnia Pan czyn zabroniony z art. 244 k.k.

 28. Dlaczego całkowicie pomija Pani istotę sprawy:
  – kodeks karny nie definiuje „pojazdów mechanicznych”.
  Statki wodne i potężne są pojazdami? Nie mając kontaktu z lądem?! Klient dostaje zakaz żeglugi za kolizję drogową i nikt nie reaguje że to jest coś nie tak.
  Czy Panią to w ogóle dziwi, że Sąd Najwyższy takie głupoty produkuje.
  Przede wszystkim proszę napisać, że zakres kary zakazu prowadzenia pojazdów (zwanej środkiem karnym) jest mawet nie tyle niejasny, co z gruntu nie definiowany w kodeksie.
  Klientela pyta co im grozi, a tu d..a, kodeks tego nawet nie próbuje opisać.

  1. Sądy mogą określić w wyroku, jakich pojazdów dotyczy zakaz i czy tylko dotyczy ruchu lądowego. Zakaz wszelkich pojazdów mechanicznych jest faktycznie bardzo dotkliwy i często nieadekwatny do czynu. Niestety obecnie jest tendencja zaostrzania sankcji karnych, w tym zakresie zastrzeżenia należałoby zgłaszać ustawodawcy.

  1. Wszystko zależy od tego co jest wskazane w wyroku, czy jest wskazany zakaz prowadzenia pojazdów osobowych, czy pojazdów mechanicznych. Proszę o przesłanie wyroku na adres kancelarii, postaram się udzielić porady prawnej.

 29. Dzień dobry czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmuje wózek paletowy elektryczny ? (Zwykły paleciak tylko elektrycznie unosi towar) pozdrawiam

  1. Dzień dobry, wszystko zależy od tego, co dokładnie zostało napisane w wyroku. Jeżeli wózek porusza się za pomocą silnika, to jest pojazdem mechanicznym.

 30. Dzień dobry. Mam pytanie. Czy niespełna 18-latek, który za poruszanie się skuterem bez uprawnień dostał mandat i zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi na 6 miesięcy może w tym czasie iść na kurs prawa jazdy?

  1. Dzień dobry, na pewno nie będzie mógł przystąpić w tym czasie do egzaminu. Co do kursu, to wydaje mi się, że nikt nie powinien robić przeszkód w nauce przepisów, mógłby być natomiast problem w przypadku nauki praktycznej. Zakaz poruszania obejmuje bowiem wszystkie pojazdy mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *