Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Temat prawa jazdy już wielokrotnie pojawiał na blogu. W ostatnim wpisie (dostępnym tutaj) można było przeczytać o tym, na jaki czas sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Wcześniej pisałam też o tym, jak można skrócić ten okres. Dzisiejszy wpis będzie natomiast dotyczył tego, co zrobić, gdy okres zakazu już minął. I co zrobić, żeby móc znowu kierować pojazdami.

Zdawać egzamin czy nie zdawać?

Głównym problemem w przypadku zatrzymanego prawa jazdy jest konieczność ponownego zdawania egzaminów. Zdawanie egzaminu jednak nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, na jaki okres orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów.

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na krócej niż rok?

Jeżeli prawo jazdy zostało zabrane na okres do jednego roku, nie trzeba zdawać ponownie egzaminu. Sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu konieczne jest wyłącznie, gdy uprawnienia cofnięto na okres przekraczający jeden rok. Oznacza to, że gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono na okres 1 roku lub krócej, nie trzeba ponownie zdawać egzaminu.

Aby odzyskać prawo jazdy, trzeba złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawo jazdy oraz uiścić opłatę.

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na dłużej niż rok?

Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane na dłużej niż 1 rok, konieczne jest ponowne zdawanie egzaminu, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Nie trzeba natomiast robić od nowa całego kursu na prawo jazdy.

Badania lekarskie oraz psychologiczne

Ubiegając się o zwrot prawa jazdy, należy pamiętać o badaniach lekarskich i psychologicznych. Jeżeli dotychczasowe badania straciły ważność, trzeba zrobić je na nowo i złożyć w urzędzie odpowiednie zaświadczenia.

Badania lekarskie i psychologiczne są niekiedy konieczne, np. gdy utrata uprawnień do kierowania pojazdami była konsekwencją jazdy pod wpływem alkoholu. Badanie psychologiczne jest też konieczne, gdy spowodowaliśmy wypadek, w którym ktoś poniósł śmierć lub doznał ciężkich obrażeń.

Kurs reedukacyjny

Zwrot prawa jazdy może być też uzależniony od odbycia kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Kurs taki, za odpowiednią opłatą, prowadzi wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Jest on konieczny, kiedy kierowaliśmy pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

O tym, jakie dodatkowe badania lub kursy musimy odbyć, informuje nas starosta. Po uzyskaniu informacji z sądu o wydaniu wyroku, wysyła on odpowiednie wezwanie.

Aby uzyskać pomoc w postępowaniu karnym albo żeby uzyskać dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

4 myśli na “Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

  1. Witam zabrano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków i sad nie orzekł mi zabrania prawo jazdy . Mija 2 rok a ja nie wiem dalej na ile mi je zabrano pomocy !!!

  2. Zabrano mi prawo jazdy za brak zatrzymania się do kontroli. Na 2 lata. Czy po 2 latach muszę testy psychologiczne tez robić?

    1. Dziękuję za komentarz, zapraszam do bezpośredniego kontaktu, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *