Zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności

Wymierzając karę pozbawienia wolności, sąd może zawiesić ją warunkowo na okres próby. Jest to możliwe, jeżeli sprawca nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary. Okres próby może wynosić od roku do 3 lat. W przypadku sprawcy młodocianego oraz takiego, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby jest dłuży. Wynosi od 2 do 5 lat. Okres próby zawsze biegnie od uprawomocnienia wyroku.

Zarządzenie wykonania kary

Otrzymując karę „w zawiasach” trzeba się liczyć z tym, że sąd może zarządzić jej wykonanie. Wtedy karę trzeba będzie odbyć w zakładzie karnym.

Kiedy sąd musi zarządzić wykonanie kary?

Sąd obowiązkowo zarządza wykonanie kary pozbawienia wolności w trzech przypadkach:

 1. jeżeli skazany popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania – w przypadku skazania na karę ograniczenia wolności lub grzywnę zarządzenie kary nie jest już obowiązkowe,
 2. gdy osoba skazana za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą,
 3. jeśli skazany rażąco narusza porządek prawny, pomimo udzielenia mu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego – w tym przypadku ustawodawca przewidział jednak wyjątek w postaci wystąpienia szczególnych okoliczności.

Kiedy sąd może zarządzić wykonanie kary?

Oprócz sytuacji wskazanych powyżej, w których sąd musi „odwiesić zawiasy”, istnieją również takie, w których decyzja zależy od uznania sędziego. Dotyczy to przede wszystkim rażącego naruszania porządku prawnego, popełnienia innych przestępstw czy niewywiązywania się z dozoru lub obowiązków nałożonych wyrokiem. W takich sytuacjach sąd może zarządzić karę, ale nie musi. Można zatem próbować przekonać sąd do niezarządzania kary.

Sąd może również zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco naruszał porządek prawny.

Kiedy może nastąpić zarządzenie wykonania kary?

Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Podstawą zarządzenia mogą być tylko okoliczności zaistniałe w okresie próby. Gdyby w okresie próby zapadł wyrok skazujący, ale za przestępstwo popełnione dużo wcześniej, nie można na tej podstawie „odwiesić kary”. Nie można „odwiesić kary” również za przestępstwa popełnione w okresie 6 miesięcy po zakończeniu okresu próby.

Postępowanie w przedmiocie zarządzenia kary

O zarządzeniu wykonania kary decyduje sąd pierwszej instancji (czyli najczęściej sąd rejonowy).

W posiedzeniu przed sądem ma prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz jego obrońca, a także sądowy kurator zawodowy.

Na postanowienie sądu w przedmiocie zarządzenia kary przysługuje zażalenie.

Aby uzyskać pomoc w razie zarządzenia wykonania kary albo żeby uzyskać dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

8 myśli na “Zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności

 1. Witam,mój syn ma w czwartek posiedzenie sądu w sprawie zarządzenia kary pozbawienia wolności ,iza ile dni po posiedzeniu pójdzie do więzienia?

 2. Dzień dobry. Mam pytanie ,czy przed posiedzeniem wykonania kary mogę założyć jakiś wniosek o jego wstrzymanie czy dopiero po posiedzeniu sądu ?

 3. Witam
  Miałem okres próbny 1 rok, który skończył się w październiku tego roku.
  W czerwcu znalazłem skuter na drodze i chciałem go przestawić zeby, i zostałem zatrzymany policja za jazdę po alkocholu
  I w listopadzie dostałem pismo o posiedzeniu sądu w sprawie zarządzania kary wcześniej zawieszonej
  Posiedzenie sądu będzie w styczniu
  Co mogę i muszę zrobić z tym?
  Bo wcześniej po zgłoszeniu kuratora sprawy ze byłem zatrzymany za jazdę po alko holu, kurator powiedział mi że nie będzie to problemem bo to przestepstwo nie jest podobne. Zawieszenie dostałem za kradzież. I byłem pierwszy raz karany

  1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz, proszę o bezpośredni kontakt z kancelarią, telefoniczny lub mailowy, postaram się udzielić porady prawnej.

 4. W październiku 2022r zostałem ukorany na 3 miesiąca pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Okres próby upłynął w październiku tego roku.
  Grzywna została zapłacona, informowałem kuratora na bierzaco.
  W czerwcu 2023 roku w okresie próbnym, zostałem zatrzymany policja za prowadzenia skutera po alkoholu. Dostałem grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdu.
  Dziś 27.11.23r dostałem pismo ze będzie posiedzenia sądu w styczniu 2024r w sprawie zarządzania wykonania wyroku w zawieszeniu. Lecz kurator zapewniał mnie że tego nie będzie, bo przęstepstwo nie jest podobne.
  Co mogę zrobić z tym? Jakie kroki?
  Proszę o pomoc i z góry dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *