Ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem epidemii

Dnia 19 kwietnia 2020 r. zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jest to kolejny akt prawny ustanawiający ograniczenia w życiu codziennym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co się zmieniło w stosunku do poprzednich.

Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się oraz obowiązek poddania się kwarantannie

Na podstawie nowego rozporządzenia przedłużone zostało wstrzymanie ruchu kolejowego z przekroczeniem granic Polski do dnia 26 kwietnia 2020 r. Osoba, która w tym okresie przekracza granicę, aby udać się do swojego miejsca zamieszkania, musi podać informację o miejscu swojego pobytu. Musi też poddać się obowiązkowej kwarantannie. Powyższe nie dotyczy jednak m.in. kierowców zawodowych.

Nadal osoba poddana kwarantannie odbywa ją razem z osobami wspólnie zamieszkującymi.

Co istotne zakaz przemieszczania się za wyjątkiem m.in. czynności zawodowych oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego obowiązuje tylko do dnia 19 kwietnia 2020 r. Oznacza to, że obecnie można przemieszczać się swobodnie bez obawy o mandat lub karę pieniężną.

Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Do odwołania pozostaną zamknięte nadal takie miejsca jak:

 • restauracje, z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos,
 • targi, wystawy, kongresy, konferencje,
 • kina,
 • bary,
 • kasyna, z wyłączeniem kasyn internetowych,
 • zakłady fryzjerskie i kosmetyczne,
 • salony tatuażu i piercingu,
 • kluby taneczne i kluby nocne oraz baseny, siłownie, kluby fitness,
 • hotele,
 • biblioteki, archiwa, muzea.

Od dnia 20 kwietnia 2020 r. zmianie ulega liczba osób mogących uczestniczyć w mszach (1 uczestnik na 15 m2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny) i pogrzebach (nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy ).

Od dnia 20 kwietnia 2020 r. zmieniają się ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów. I tak w obiektach handlowych nie może przebywać jednocześnie więcej niż:

 • 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, w przypadku gdy powierzchnia, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi, wynosi nie więcej niż 100 m 2 , albo 1 osoba na 15 m 2 tej powierzchni, w przypadku gdy powierzchnia, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi, wynosi więcej niż 100 m 2 , z tym że od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia,
 • 4 osoby na jedno stanowisko kasowe – w przypadku stacji paliw płynnych,
 • 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku.

Do powyższych wyliczeń nie wlicza się oczywiście pracowników obsługi.

Podczas zakupów należy nadal nosić rękawiczki jednorazowe.

Ograniczenia korzystania z terenów zielonych

Do dnia 19 kwietnia 2020 r. zakazane było korzystanie z parków, lasów czy plaż. Od dzisiaj zakaz wstępu dotyczy tylko ogrodów zoologicznych i placów zabaw.

Nakaz określonego sposobu przemieszczania się

W nowym rozporządzeniu bez zmian pozostał nakaz zachowywania 2-metrowego odstępu przy poruszaniu się pieszo. Obowiązuje również nakaz pozostawiania połowy wolnych miejsc w komunikacji publicznej.

Zmianie uległ przepis dotyczący przemieszczania się dzieci. Od 20 kwietnia 2020 r. wyłącznie z rodzicami muszą przemieszczać się dzieci do 13 roku życia, a nie do 18. jak to było dotąd.

Do odwołania również obowiązuje nadal nakaz zakrywania ust i nosa. Twarz należy zakrywać maseczką lub elementem odzieży. Nakazu tego nie stosuje się w przypadku:

 • pojazdu samochodowego, chyba że jedzie się z osobą, z którą się nie zamieszkuje,
 • dziecka do ukończenia 4. roku życia,
 • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane,
 • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania,
 • osoby przebywającej na terenie lasu.

Jak wynika z powyższego, cytowane rozporządzenie nie wprowadza zapowiadanego „odmrożenia” gospodarki, raczej uchyla co bardziej dyskusyjne nakazy i zakazy.

Aby uzyskać dodatkowe informację lub poradę w zakresie nakazów i zakazów związanych z obecną sytuacją epidemii, zapraszam do kontaktu.

Powyższy wpis dotyczy stanu prawnego na dzień 20 kwietnia 2020 r. Aktualne zestawienie aktów prawnych dotyczących epidemii dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (link tutaj).

2 myśli na “Ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem epidemii

 1. Witam, Twój blog jest fantastyczny. Jestem święcie przekonany, że przy tak merytorycznych wpisach jakie prezentujesz już wkrótce podbijesz szczyty wyszukiwarek w swojej niszy. Gratuluję 😉

 2. Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *